این 10 نفر

کریستوفر نولان (کارگردان)

مایکل کین: «عادت داشتم که بگویم او «دیوید لین» جدید است اما الان به شما می گویم او «کریستوفر نولان» است... سر صحنه، مهم نیست که هوا چقدر گرم باشد، او تمام روز یک اورکت می پوشد و چای می نوشد. شما نمی توانید متوجه شوید که او یک کارگردان است. خبری از داد و فریاد نیست. وی یک جنتلمن آرام است. اگر کار اشتباهی انجام دهید، فقط دوباره تلاش خواهید کرد. درست مثل کار کردن با یک فیلسوف.»

کارگردان «تلقین» و سه گانه «شوالیه تاریکی» امسال از نهمین فیلم بلند سینمایی اش رونمایی کرد. «در میان ستارگان» از روی تئوری دکتر کیپ ثورن ساخته شده که در نوع خودش بی نظیر است. این فیلم به جز تحسین منتقدان و نامزدی در 5 جایزه اسکار موفق شد 675 میلیون دلار هم فروش داشته باشد.

 

جولین مور( بازیگر)

تام فورد: «نترس. این اولین کلمه ایست که وقتی به جولین مور فکر می کنم به ذهنم خطور می کند... جولین یکی از بزرگ ترین بازیگرانی است که امروزه به کار مشغول است. اما وی یک انسان فوق العاده هم هست. افتخار می کنم به این که او را «دوست» خطاب می کنم.»

این بازیگر 54 ساله هالیوودی سال گذشته برای یازدهمین بار نامزد جایزه انجمن بازیگران آمریکا شد. همین طور برای بار نهم نامزد گولدن گلوب و برای بار چهارم کاندید دریافت جایزه بفتا شد. همه این ها را بگذارید کنار پنجمین نامزدیش برای جایزه اسکار و البته نخستین نامزدیش برای جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره بین المللی فیلم کن. جالب این که وی توانست همه این جوایز را به خودش اختصاص دهد تا بار دیگر در دهه ششم زندگیش روی جلد مجلات سینمایی و صدر اخبار خبرگزاری ها برود.

 

کریس پرت (بازیگر)

امی پولر: «کریس پرت اینجاست تا ما را نجات دهد. از بیگانگان فضایی، دایناسورها و بی حوصلگی عمومی. آمریکا تصمیم گرفته تا او ستاره بزرگ بعدی سینما باشد و من می دانم چرا. این به خاطر شانه های پهن یا بر آمدن از یک خانواده ساده نیست. به خاطر این نیست که او مثل یک ترکیب فوق العاده از فردی که می شناسیدش و فردی که می خواهید مثلش باشید است. به خاطر این است که او یک چیز مخصوص دارد. چیزی جادویی که به شما می گوید او به سختی تلاش کرده و قرار نیست وقت شما را بگیرد... .»

پرت از آن دست چهره هایی است که همای سعادت در هالیوود به ناگاه روی سرش نشست. به عنوان بازیگر مهمان به سریال کمدی «پارک ها و تفریحگاه ها» پیوست. حضور او آن قدر مخاطب پسند بود که برای فصول بعدی به تیم اصلی اضافه شد. بازی در همین سریال کافی بود تا دروازه های جدید سینما هم به رویش گشوده شود. سال گذشته وی به عنوان نقش اصلی در یکی از پرفروش ترین فیلم های تاریخ کمپانی مارول، «محافظان کهکشان» درخشید و فصل آخر سریال کمدیش را هم به پایان برد.

 

لی دنیلز( کارگردان)

اپرا وینفری:« دو سال پیش برای اولین بار در پانزده سال گذشته برای بازی در یک فیلم، پا به صحنه فیلم «خدمتکار» گذاشتم. لی داشت اولین صحنه ام را کارگردانی می کرد که ناگاه از پشت دوربین با عجله به سمت من آمد و داد زد:«بازی نکن»! به همین خاطر است که بازیگران دوست دارند با لی کار کنند. او مجبورتان می کند درهر نفس، درون کاراکترتان باشید.»

کارگردان مشهور سینمای آمریکا که در هر عرصه ای یکی از مدافعان اصلی سیاهان کشورش بوده در جدیدترین کارش یک سریال با مضمون موسیقی هیپ هاپ و سیاه پوستان را خلق کرده که محصول شبکه فاکس است. سریال «امپراطوری» سال گذشته با تحسین زیاد منتقدان مواجه شد به طوری که امتیازش در روتن تومیتوز 79 درصد است. قسمت نخست این سریال توانست بالاترین رتبه را بین قسمت های نخست سریال های فاکس در سه سال اخیر کسب کند و قسمت آخرش بالاترین رتبه برنامه های دارای متن تلویزیون آمریکا در سال گذشته را به خودش اختصاص داد. این قسمت همین طور بهترین قسمت آخر از فصل اول یک سریال آمریکایی در 15 سال اخیر است.

 

باب ایگر( مدیر عامل دیزنی و عضو هیئت مدیره اپل)

راپرت مرداک: «وقتی باب 15 میلیارد دلار را برای پیکسار، لوکاس فیلم و مارول پرداخت، هالیوود شوکه شد! اما بعدا معلوم شد که چقدر این سرمایه گذاری ها منطقی و بزرگ بودند به طوری که دیزنی را پیشگام کرد. دیزنی زیر نظر باب، خیلی بعید است در زمان منجمد شود.»

ایگر قطعا یکی از مهم ترین و بهترین مدیران آمریکا در دهه اخیر بوده است. وی موفق شد در سالی که گذشت کمپانی مشهور دیزنی را تبدیل به بزرگ ترین کمپانی صنعت سرگرمی در دنیا کند به طوری که در پایان سال مالی 2014 دیزنی 48.8 میلیارد دلار درآمد داشته است. برخی معتقدند باب ایگر ترکیبی از استیو جابز و والت دیزنی است.

 

اما واتسون( بازیگر)

جیل آبرامسون: «واتسون تنها 9 سال داشت که برای نقش هرماینی( گرنجر) تست داد و در تمامی فیلم های هری پاتر حضور پیدا کرد. او بعد از هاگوارتز مدرک ادبیات انگلیسی اش را از دانشگاه براون گرفت. سخنرانی «او برای او» در داووس یک شور اینترنتی به پا کرد اما جای تعجب نیست که با اعتراضات ضد فمینیست ها و حتی چند تهدید مواجه شد.... اما عکس العمل مطمئن و جالب او این بود: اگر سعی می کنند تا از این کار کناره گیری کنم، برعکسش را انجام دادند.»

اما واتسون اگرچه بعد از مجموعه هشت قسمتی هری پاتر در چند فیلم سینمایی بازی کرد اما هیچ گاه مثل قبل دیده نشد. حتی به خاطر بازی در «نوح» دارن آرانوفسکی. او چند وقتی هست که کمپینی فمینیستی را تاسیس کرده و همکاری هایی با سازمان ملل هم دارد. سخنرانی سازمان ملل او بیش از 8 میلیون بار در فضای مجازی دیده شده که باعث می شود نام اما واتسون به لیست 100 چهره تاثیرگذار سال اضافه شود.

 

ریس ویترسپون( بازیگر)

میندی کالینگ: « تا جایی که به خاطر می آورم، بازی ریس ویترسپون در نقش شریل استراید فیلم «وحش»، بازی مورد علاقه من از یک بازیگر در یک فیلم در سال یا سال های گذشته بود. چون به شدت ریسکی بود، قدرتمند هم بود. تقریبا هر کاراکتری که ریس بازی کرده را می توان با کلمات «حساس» و «دوست داشتنی» توصیف کرد اما اینجا با یک زن مشکل دار و دلشکسته مواجهیم و کارهایی می کند که کمتر دیده ایم زنی در فیلم انجام دهد. با این وجود او کماکان حساس و دوست داشتنی است.»

ریس ویترسپون در سال 2014 موفق شد نامزد بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم «وحش» شود. هرچند که جایزه را به جولین مور و فیلم «آلیس آرام» واگذار کرد.

 

بردلی کوپر( بازیگر)

اولیور پلات: « خیلی سخت است کاری کنی که مردم و مخصوصا دوستانت فراموش کنند درون فیلم، چه کسی هستی. اما بردلی همین قدر خوب است و من فکر می کنم ما فقط اشاره ای از آنچه در آینده می آید را دیده ایم.»

کوپر امسال در «تک تیرانداز آمریکایی» بازی کرد. فیلمی که تبدیل به پر فروش ترین اثر جنگی تاریخ سینما شد و دومین فیلم پر سود سال 2014 پس از «تبدیل شوندگان: عصر انقراض». این فیلم پر فروش ترین ساخته کلینت ایستوود هم لقب گرفت و نامزد شش جایزه اسکار از جمله اسکار بهترین فیلم شد. کوپر که در «محافظان کهکشان» هم نقش راکت راکون را بر عهده داشت، در سه سال اخیر نامزد 4 جایزه اسکار شده که رکورد قابل توجهی است.

 

ریچارد لینک لیتر (کارگردان)

ایتن هاوک: ریچارد لینک لیتر قبل از این که یکی از کارگردانان پیشرو نسل ما بشود، شب ها به عنوان یک راننده در یکی از هتل های تجاری لوکس آستین کار می کرد. شبی او دنبال جوان خیلی مهمی به فرودگاه می رود. از پشت ون هتل، مرد از او می پرسد چقدر کارش را دوست دارد. او پاسخ می دهد:« این بهترین کاری است که تا کنون داشته ام. یک جا می نشینم و تمام شب را می خوانم و می نویسم. کاری که در خانه آن را رایگان انجام می دهم. قسم می خورم که تقریبا تمام کارهای تولستوی را خوانده ام. به اضافه این که هر چقدر غذا پیدا کنم می خورم و معمولا با خودم خانه هم می برم. » مرد می گوید:«جالب است». بعد ریک از او می پرسد:«تو چقدر کارت را دوست داری؟» مرد پاسخ می دهد:« چندان علاقه ای به آن ندارم. ببین، من برای یافتن راه های بیشتر بهره وری در آستین توسط دولت استخدام شده بودم .... تو اخراجی!».

همین ریچارد لینک لیتر پس از 12 سال زحمت از فیلم «پسربچگی»اش رونمایی کرد. فیلمی که نامزد 6 جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم شد و جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را دریافت کرد. «پسربچگی» فیلم مورد علاقه سال 2014 باراک اوباما هم بود.

 

ملودی هابسن (رئیس هیئت مدیره دریم وورکس)

بیل بردلی: «از تلاشش به عنوان رئیس شرکت سرمایه گذاری آریل بگیرید تا کمپین ریاست جمهوری من، ملودی یک اطمینان شادی بخش را پخش کرده که باعث می شود مردم دوست داشته باشند تا وی را تعقیب کنند. او گفته هدفش انجام کارهای خوب در کنار مردمی فوق العاده است تا دنیا را تبدیل به جایی بهتر کند. از آنجایی که او هم اکنون هم در حال انجام این کار است، فقط تصور کنید 30 سال بعد چه برایمان به ارمغان می آورد؟!»

یکی از تاثیر گذار ترین چهره های کمپانی دریم وورکس ملودی هابسن است. همسر سیه چرده جرج لوکاس، از آن دست مدیرانی است که هر جا رفته رد پای خودش را باقی گذاشته. او تا کنون عضو یا رئیس هیئت مدیره نهاد ها یا شرکت هایی بوده که فقط یکی از آنها می تواند نام او را وارد فهرست تایم کند. از انیستیتوی ساندنس بگیرید تا استارباکس( بزرگ ترین کافی شاپ زنجیره ای دنیا) همه جا رد پای وی مشاهده می شود.

 

انتهای پیام/

 

/ 0 نظر / 36 بازدید