چه رویاهایی می آیند... بخش هشتم

کینگزمن: سرویس مخفی

Kingsman: The Secret Service

کارگردان: متیو وان

بازیگران: کالین فرث، مایکل کین، سامول ال جکسون، تارون ایگرتون و...

تاریخ اکران: 13 فوریه 2015

خلاصه داستان: یک مامور مخفی، قصد دارد آموزش پسر جوانی را بر عهده گیرد.

سایه روشن: پدر بیولوژیکی متیو وان، جرج دی ور دورموند نام دارد. یک اشراف زاده انگلیسی که پسرخوانده جرج ششم، پادشاه بریتانیا، همسر ملکه الیزابت مادر محسوب می شود. وان به دلیل اهداف تجاری و هنریش، نام خانوادگی همسر مادر خود را انتخاب کرده است. مردی که پیش از این همه او را به عنوان پدر واقعی متیو می شناختند. به همین دلیل او به خوبی با فرهنگ آریستوکرات بریتانیایی آشنایی دارد و در فیلم جدیدش هم سراغ  قشر مرفه جزیره بریتانیا رفته. این موضوع تفاوت اصلی «کینگزمن» با دیگر آثار کارنامه کاری متیو وان است. ضمن این که مارک میلر نویسنده کامیک بوک های «سرویس مخفی» در نوشتن فیلمنامه به آقای کارگردان کمک کرده است.

دلیل اهمیت: متیو وان در سینما، با فیلم های رده «بی» اش شناخته می شود. آثار او هیچ گاه نتوانسته اند نظر منتقدان را به خود جلب کنند اما مخاطب را خیلی خوب سمت سالن های سینما جذب کرده اند. فیلم جدید او اقتباسی از مجموعه کامیک شش قسمتی «سرویس مخفی» است. مجموعه ای که برای نخستین بار در سال 2012 منتشر شد و به دلیل مضمونش که به نوعی پارودی جیمز باند بود محبوبیت نسبتا زیادی را هم به دست آورد. او بر خلاف آثار سابقش سراغ هنرپیشه هایی رفته که محبوب منتقدان هستند و از کالین فرث در نقش اصلی استفاده کرده است.

 

مرد مورچه ای

Ant- Man

کارگردان: پیتون رید

بازیگران: پل راد، هایلی اتول، اونجلین لیلای، مایکل داگلاس و...

تاریخ اکران: 17 جولای 2015

خلاصه داستان: اسکات لانگ با لباس خاصی که قابلیت تغییر سایز بدن را دارد، باید دنیا را نجات دهد.

سایه روشن: آخرین اثر فاز دوم سینمایی مارول، فیلمی است که توسط یک کارگردان نه چندان سرشناس ساخته شده. معروف ترین اثر پیتون رید تا قبل از «مرد مورچه ای»، کمدی «مرد بله گو» با بازی جیم کری است. البته تا چندی قبل از آغاز فیلمبرداری قرار بود ادگار رایت کارگردانی این پروژه را انجام دهد. او حتی گروه خودش را هم انتخاب کرد اما به دلیل چیزی که «اختلاف خلاقیت با مارول» ذکر شده بود از این پروژه کنار گذاشته شد. اسکات لانگ به نظر واقعا یک کارگردان و «مرد بله گو» برای مارول بوده و توانسته این پروژه را کارگردانی کند.

دلیل اهمیت: آخرین فیلمی که قبل از «انتقام جویان: عصر آلترون ها» اکران می شود، «مرد مورچه ای» است. پس احتمالا تاثیر نسبتا زیادی روی دنیای مارول خواهد داشت. از آنجایی که پیتون رید کارگردان مطرحی نیست می تواند مثل «جاس ویدون» و «جیمز گان» با این فیلم رشد کند اما اگر نتیجه بر عکس باشد ممکن است زحمات کل فاز دوم از بین برود. اما به هرحال نبود فیلم های کامیک بوکی کمپانی دی سی می تواند به فیلم هایی مثل «مرد مورچه ای» کمک کند تا فروش خوبی را در گیشه تجربه کنند.

 

انتقام جویان: عصر آلترون ها

The Avengers: Age of Ultron

کارگردان: جاس ویدن

بازیگران: رابرت داونی جونیور، اسکارلت جوهانسون، جرمی رنر، مارک روفالو، کریس ایوانز، ساموئل ال جکسون، کریس همزوورث، تام هیدلستون، پل بتانی، الیزابت اولسن و...

تاریخ اکران: 1 می 2015

خلاصه داستان: وقتی برنامه های تونی استارک آن طور که می خواهد پیش نمی روند، انتقام جویان دست به کار می شوند تا جلوی یک خادثه وحشتناک را بگیرند.

سایه روشن: جاس ویدون برای استودیوی مارول همان معنایی را می دهد که کریستوفر نولان برای دی سی کامیکس. با این تفاوت که نولان زیر بار مسئولیت جلو بردن پروژه های کامیک بوکی دی سی نرفت اما ویدون در مارول این وظیفه را پذیرفت. هر دو انقلابی در فیلم های ابر قهرمانی به پا کردند و حالا یکی از آنها دوباره با یک فیلم بزرگ ابر قهرمانی برگشته. جالب تر این که «انتقام جویان» نخستین فیلم سینمایی کارنامه ویدون است اما آن قدر مورد تحسین واقع شد که مارول بر اساس طرح او فاز دوم فیلم های ابر قهرمانیش را ساخت. ویدون در این مدت سریال «ماموران شیلد» را هم طراحی کرد تا بتواند داستان های ناگفته در فیلم های سینمایی را با آن به مخاطب انتقال دهد و فضا سازی فازهای سینمایی مارول تکمیل شود.

دلیل اهمیت: وقتی «انتقام جویان» ساخته شد، همه منتظر فیلم عظیمی بودند که پر فروش هم بشود. چرا که پر بود از بازیگران ریز و درشت هالیوودی. موضوع آن هم ابر قهرمانی بود و اقتباسی از محبوب ترین کامیک بوک های تاریخ ایالات متحده. اما کسی فکرش را نمی کرد که  نخستین فیلم سینمایی یک کارگردان بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون دلار فروش کند و سومین فیلم پر فروش تاریخ شود، تنها پایین تر از «اوتار» و «تایتانیک». منتقدان هم آن قدر از فیلم تحسین کردند که مارول خیلی زود دستور ساخت قسمت دوم این فیلم را هم به جاس ویدون بدهد. اما با یک فرق بزرگ. او وظیفه هدایت فاز دوم پروژه سینمایی مارول را هم بر عهده گرفت. به این معنی که در هر فیلم از این کمپانی که قرار بود حرفی از «انتقام جویان» زده شود، او باید حضور می یافت و مطمئن می شد که در راستای فیلم «انتقام جویان: عصر آلترون ها» است و از آنجایی که این فیلم قرار است فاز دوم را به پایان برساند و مخاطب را وارد فاز سوم کند، همه آثار  به فیلم او مربوط می شدند. حالا اما انتظار ها به پایان رسیده و قرار است به زودی از این ابر پروژه هالیوودی رونمایی شود. «انتقام جویان: عصر آلترون ها» تا همین جا رکورد دیدن تریلر یک فیلم مارول در یوتیوب را با بیش از 60 میلیون بیننده شکسته و اگر بدبینانه نگاه کنیم قرار است تعداد زیادی رکورد دیگر را هم بشکند.

 

مکس دیوانه: جاده خشم

Mad Max: Fury Road

کارگردان: جرج میلر

بازیگران: تام هاردی، چارلیز ترون، نیکلاس هولت و...

تاریخ اکران: 15 می 2015

خلاصه داستان: در آخر الزمان انسان ها شکست خورده اند و باید برای ابتدایی ترین نیازهایشان هم به جنگ با یکدیگر بپردازند.

سایه روشن: جرج میلر در سال 1971 نخستین قسمت «مکس دیوانه» را کارگردانی کرد. ده سال بعد این هنرمند گزیده کار سینمای استرالیا قسمت دوم مجموعه اش را هم راهی پرده های سینما می کند. «مکس دیوانه» بر عکس آثاری چون «شوالیه تاریکی»، «انتقام جویان» و «مردی از جنس آهن» ابتدا در قالب کتاب مصور به چاپ نرسیده بلکه مثل «تلقین» و «در میان ستارگان» پس از پروژه سینمایی اش تبدیل به کامیک بوک شده. بعد از فیلم دوم، کتاب مصوری بر مبنای آن وارد بازار شد که روایت خاصی را برای داستان گویی انتخاب کرده بود. همین اتفاق موج تحسین ها را بر انگیخت و اکنون سال ها است که بسیاری از کامیک های آخرالزمانی روایتی شبیه «مکس دیوانه» دارند. این تاثیر گذاری عجیب باعث شد جرج میلر در سال 1985 قسمت سوم مجموعه اش را بسازد. سی سال از آن زمان گذشته و این مجموعه فانتزی، تاثیر عمیقی در فضای هنری آمریکا و استرالیا گذاشته. به طوری که نماهنگ ها، قطعات موسیقی و حتی فیلم هایی با بهره گیری از دنیای «مکس دیوانه» ساخته شده است. کارگردانان بزرگی مثل جیمز کامرون و دیوید فینچر این مجموعه را الهام بخش خود دانسته اند و عده ای آن را در کنار «جنگ ستارگان» جرج لوکاس قرار می دهند. حالا پس از سال ها و درست در زمانی که «جنگ ستارگان» جدید هم روی پرده خواهد رفت، جرج میلر هم تصمیم گرفته تا آخرالزمانش را تجدید کند.

دلیل اهمیت: این مجموعه را اصلا دست کم نگیرید. قسمت اول «مکس دیوانه» دومین پروژه ای بود که جرج میلر کارگردانی می کرد. این فیلم توانست سود آورترین فیلم دهه شود و نام خود را در کتاب رکوردهای گینس به ثبت برساند. همچنین ساخته جرج میلر برای اولین بار دروازه های دنیا را روی سینمای موج نوی استرالیا باز کرد. مل گیبسون هم شهرت جهانی خودش را مدیون سه گانه میلر است. قسمت دوم همان طور که اشاره شده، انقلابی در کتاب های مصور آخرالزمانی راه انداخت. قسمت سوم اگرچه موفقیت دو فیلم قبل از خودش را تکرار نکرد اما به هرحال پایان بخش یک سه گانه مهم در سینمای استرالیا بود. حالا پس از سی سال کارگردان انیمیشن های «هپی فیت» دوباره «مکس دیوانه» را ساخته. بدون مل گیبسون. با حضور تام هاردی، یک ستاره در حال ظهور دیگر در سینمای هالیوود و البته چارلیز ترون. جالب است بدانید که ترون برای این فیلم حاضر شد موهایش را از ته بتراشد و در «یک میلیون راه برای مردن در غرب» ست مک فارلین با کلاه گیس بازی کند. نکته جالب دیگری که ان فیلم را متفاوت می کند این است که 80 درصد جلوه های ویژه «مکس دیوانه: جاده خشم» بدون استفاده از تکنیک CGI انجام شده که می تواند برای علاقه مندان به این رشته جذابیت های زیادی داشته باشد.

 

چهار شگفت انگیز

Fantastic Four

کارگردان: جاش ترانک

بازیگران: مایلز تلر، کیت مارا، مایکل بی. جوردن، جیمی بل و...

تاریخ اکران: 7 آگوست 2015

خلاصه داستان: چهار دانشمند طی فرایندی به قدرت های ماوراءالطبیعه دست پیدا می کنند.

سایه روشن: 10 سال پیش کمپانی مارول، آخرین بار «چهار شگفت انگیز» را روی پرده نقره ای برد. فیلمی با بازی چهره هایی چون جسیکا آلبا و کریس ایوانز که 100 میلیون دلار بودجه داشت و 330 میلیون فروش. از تیم سابق، کریس ایوانز قرار دادش را با کمپانی مارول تمدید کرد و در فاز اول پروژه سینمایی این کمپانی مشهور، نقش «کاپیتان آمریکا» را بر عهده گرفت. بقیه ستاره ها اما یکی پس از دیگری از فیلم های ابرقهرمانی کنار رفتند.  حالا در فیلم جدید یک کارگردان فیلم دومی پشت دوربین قرار گرفته اما در زمینه نوشتن فیلمنامه چهره هایی چون استن لی و سایمون کینبرگ او را همراهی کرده اند که می تواند نوید بخش ساخته شدن یک فیلم متوسط رو به خوب باشد.

دلیل اهمیت: وقتی سال 2007، آخرین قسمت دوگانه «چهار شگفت انگیز» با تیم سابق اکران شد، مارول تازه در آغاز فاز اول پروژه عظیم سینمایی اش بود. این کمپانی به خاطر قراردادهای جداگانه ای که با کمپانی های دیزنی و فاکس قرن بیستم داشت، نمی توانست از کاراکترهای «چهار شگفت انگیز» در پروژه اش استفاده کند. اما با انتشار نامه های مدیران کمپانی سونی توسط گروه «محافظان صلح» مشخص شد که فاکس خودش برنامه مفصلی برای فیلم های کامیک بوکیش دارد و می خواهد یک چندگانه را با حضور شگفت انگیزان و مردان ایکس بسازد. قطعی شدن ساخت قسمت دوم فیلم جاش ترانک در سال 2017 هم نشانی بر این مدعی است. البته از آنجایی که خیلی از کمپانی ها با افشای برنامه هایشان تصمیم به تغییر آنها گرفتند، نمی توان به طور 100 درصد در مورد آینده دنیای ابرقهرمانان فاکس نظر داد اما فعلا می توان آنها را مهم ارزیابی کرد.

 

 

/ 0 نظر / 124 بازدید