این بچه همسایه

جشنواره بین المللی فیلم فجر در حالی به پایان رسید که بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی و خارجی داشت. اگرچه رسانه های داخلی بیشتر به وجوه منفی آن نگریستند اما زاویه دید خارجی ها متفاوت بود. بسیاری از رسانه های جهان تغییر ساختار جشنواره بین المللی فیلم فجر را در ادامه رویکرد «ارتباط با دنیا»ی دولت تدبیر و امید دانسته بودند. وراییتی در مطلبی به قلم نیک ویوارلی به این رویداد فرهنگی کشورمان پرداخته بود. ویوارلی که نسبتا خوب به شرایط جشنواره ما آگاه است مطلبش را با اطلاعاتی عمومی در این باره آغاز کرده. او با توضیحاتی در مورد ساختار جشنواره و سازمان سینمایی که به جای فارابی عهده دار برگزاری سی و سومین دوره فجر است یادداشتش را ادامه می دهد. نویسنده وراییتی حتی تیتر مطلبش را هم بر اساس همین موضوع انتخاب کرده است: «با طراحی مجدد جشنواره فجر، ایران در جست و جوی فیلم های خارجی بیشتر» . اما بدون شک بخش جذاب متن وی جایی است که او تحلیل سیاسی خود را در حوزه فرهنگ ارائه می دهد. به ادعای ویوارلی، درست پس از اعلام رسیدن به چارچوب توافق جامع ایران و 5+1 در رسانه های دنیا، سازمان سینمایی هم طی دو کنفرانس مطبوعاتی اعلام می کند که برای نخستین بار در تاریخ سی و سه ساله جشنواره فجر این فستیوال امسال مجزا از بخش مسابقه سینمای ایران برگزار خواهد شد. او معتقد است سیگنال های تشویق کننده ای که رئیس جمهور متعادل ایران، حسن روحانی فرستاده باعث شده تا حدود 240 میهمان خارجی در این دوره جشنواره حاضر باشند. گزارش نسبتا کوتاه وراییتی با اشاره به اهدای خرس طلای برلین به «تاکسی» جعفر پناهی پایان می یابد. فیلمی که اگرچه مجوز ساخت و نمایش در ایران ندارد اما در حال نمایش در سینماهای اروپا است. پناهی حق پخش فرانسه فیلمش را با 200 هزار یورو یه کمپانی ممنتو فیلمز واگذار کرده. جالب است بدانید که این فیلم در سی کشور دیگر هم اکران خواهد شد. جالب تر این که پیش از این به نقل از جعفر پناهی نقل شده بود که وی «تاکسی» را با 100 میلیون تومانی که قرض کرده ساخته اما به نظر می رسد حالا می تواند با سود خوبی وجه اصلی را به صاحبانش مسترد گرداند. پناهی که به نظر می رسد ثروتمندترین راننده تاکسی دنیا باشد، اخیرا روی صفحه اینستاگرامش از پوستر فیلم تازه اش رونمایی و اعلام کرد این فیلم به زودی در آلمان و با دوبله آلمانی اکران می شود. پیش از این هم ممنتو فیلمز از پوسترهای فرانسوی فیلم پرده برداری کرده که روی آن نام اثر جدید کارگردان «این یک فیلم نیست» و «پرده» را «تاکسی تهران» درج کرده بود. ممنتو فیلمز فرانسه سابقا حق پخش آثاری چون «جدایی نادر از سیمین» و «گذشته» اصغر فرهادی را هم خریداری کرده است.

فجر سی و سوم در رسانه های شرق آسیا هم بازتاب داشت. خبرگزاری های چینی از قرارداد بین بنیاد سینمایی فارابی و «شاینوورک مدیا»ی چین در بازار بین المللی فجر خبر دادند. طی این قرارداد اولین محصول مشترک سینمای این دو کشور با نام «رسم شائولین» توسط تیم سازنده ای مشترک ساخته خواهد شد. این نخستین فیلم با مضمون کنگ فو است که توسط ایران و چین ساخته می شود. قرار است فیلمبرداری این اثر در هر دو کشور انجام شود. وبسایت های چینی از قول امیر اسفندیاری مدیر روابط بین الملل بنیاد سینمایی فارابی ابراز امیدواری کرده اند که «رسم شائولین» علاوه بر اکران در ایران و چین وارد بازار جهانی هم شود. این فیلم داستان یک طرفدار ورزش کنگ فو در ایران است که به معبد شائولین در ایالت هنان چین می رود.

در ماهی که گذشت بیست و ششمین دوره جشن بزرگداشت سینمای ایران UCLA هم برگزار شد. این مراسم با اکران فیلم «قصه ها» ساخته پر حاشیه رخشان بنی اعتماد هم همراه بود. کارگردانی که خودش هم در مراسم حاضر بود و عکس هایش در آمریکا بازتاب زیادی در رسانه های ایرانی داشت. البته این مراسم تقریبا 10 روزه میهمان های دیگری هم داشت. چهره هایی چون شهرام مکری، کامران حیدری و سپیده فارسی برخی دیگر از حاضران بودند. جالب است بدانید که جشنواره سینمای ایران UCLA با فیلم «طبیعت بی جان» سهراب شهید ثالث به پایان رسید. «رد کارپت» رضا عطاران، «ماهی و گربه» شهرام مکری، «رز سرخ» سپیده فارسی(با موضوع فتنه سبز)، «در دنیای تو ساعت چند است؟» صفی یزدانیان و... از دیگر آثار شرکت کننده در جشنواره فیلم های ایرانی UCLA محسوب می شوند.

انتهای پیام/

/ 0 نظر / 51 بازدید