همه خارجی‌های «محمد رسول الله(ص)»؛ همکاران اسپیلبرگ و اسکورسیزی

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، رسانه های دنیا با شنیدن نام مجید مجیدی سریعا یاد «بچه های آسمان» می افتند. فیلمی که تا آستانه جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان هم پیش رفت و توانست وجهه ای بین المللی به کارنامه کاری نسبتا موفق مجیدی بدهد. فیلمساز سرشناس سینمای کشورمان حتی الان هم با «بچه های آسمان» در دنیا شناخته می شود و خیلی از رسانه ها برای شناساندن او به مخاطبانشان از این فیلم وی استفاده می کنند. 

 
بدون شک یکی از مهم ترین عوامل پشت دوربین «محمد رسول الله» ویتوریو استورارو است. فیلمبردار ٧۵ ساله ایتالیایی که سابقه بردن سه جایزه اسکار را هم در کارنامه اش دارد. به کارنامه کاری وی که نگاه می اندازیم همکاری با تعدادی از مهم ترین سینماگران ایتالیا و جهان از جمله برناردو برتولوچی، فرانسیس فورد کاپولا و وارن بیتی را می بینیم. استورارو قرار است در سال ٢٠١۶، جایگزین داریوش خنجی فیلمبردار ایرانی الاصل آثار اخیر وودی آلن در ساخته جدید وی هم بشود. در ویترین افتخارات وی یک جایزه بفتا، یک جایزه امی و همین طور یک جایزه از جشنواره بین المللی فیلم کن هم به چشم می خورد. او به همراه پسرش فابریتزیو در پروژه «محمد رسول الله» حضور پیدا کرده. فابریتزیو با تیم جلو های ویژه بصری این فیلم همکاری داشته است. تیمی که سوپروایزر آن اسکات ای اندرسون آمریکایی است. اندرسون هم در کار خودش از چهره های شناخته شده هالیوود است. وی که یک بار هم جایزه اسکار را برده سابقه همکاری با استیون اسپیلبرگ، جیمز کامرون، رومن پولانسکی و پیتر جکسون را دارد. اندرسون همین طور جلوه های ویژه «بازگشت سوپرمن» و «جان سخت ٢» را هم در کنار «کینگ کنگ»، «ماجراهای تن تن» و... انجام داده است. تیمی که او برای فیلم «محمد رسول الله» جمع کرده آن قدر سطح بالا است که در بینشان چندین چهره بین المللی هم حاضر هستند. یکی دیگر از اعضای تیم جلوه های ویژه استفانو کوریدوری است. او هم در پروژه های جریان اصلی و آمریکایی زیادی از جمله «توریست»، «به رم با عشق»، «دار و دسته نیویورکی»، «شغل ایتالیایی» و «ماموریت غیر ممکن» حاضر بوده. او همین طور در فیلم جیمز باند، «ذره ای آرامش» هم همکاری کرده است. کوریدوری در تلویزیون هم چهره شناخته شده ای است. همکاری در دو اپیزود از سریال سیاسی «هوملند» و همین طور حضور در سریال های «ستمگر» و «فرشتگان در آمریکا» از جمله مهم ترین کارهای تلویزیونی او است.
خیلی از کسانی که فیلم تازه مجیدی را دیده اند شیفته دکور عظیم، صحنه و لباس فوق العاده آن شده اند. طراح تولید «محمد رسول الله» میلین کرکا کلیاکووویچ است. او که تا کنون نامزد یک جایزه امی شده اگرچه متولد یوگوسلاوی سابق است اما جذب هالیوود شده و فیلم هایی مثل «رویای آریزونا» را کار کرده است. 
طراح لباس این فیلم هم مایکل او کانر سرشناس است. او به خاطر «دوشس» در سال ٢٠٠٩ جایزه اسکار را برده و بعد آن هم به خاطر «جین ایر» و «زن نامریی» در سال های ٢٠١٢ و ٢٠١۴ دوبار دیگر نامزد این جایزه شده است. او که دقیقا بفتا را هم به خاطر فیلم سال ٢٠٠٩ اش برده، عضو دپارتمان لباس فیلم «هری پاتر و تالار اسرار» هم بوده است. 
مجید مجیدی در چهره پردازی سراغ فدریکو کارتی، جیانتو دروسی و مائوریتزیو ناردی رفته است. نفر اول در «انتقام جویان: عصر آلترون ها» یکی از چهره پرداز های ابرقهرمانان مشهور کمپانی مارول، آیرون من، کاپیتان آمریکا، ثور، هالک، هاوک آی، بیوه سیاه، اسکارلت ویچ، کوییک سیلور و... بوده است و سال آینده هم با بازسازی «بن هور» دوباره به سینما بر می گردد. حضور در پروژه های «مصائب مسیح» مل گیبسون، «دار و دسته نیویورکی» مارتین اسکورسیزی و... هم از دیگر آثار کارنامه کاری وی است. جیانتو دروسی هم تا کنون در فیلم هایی مثل «مردی در نقاب آهنین»، «قلب اژدها» و «رمبوی ٣» حضور داشته و با دیوید لینچ هم در Dune همکاری کرده است. ناردی هم که بیشتر فعالیتش در سینمای ایتالیا بوده امسال به جز «محمد رسول الله» در «جوانی» اولین ساخته انگلیسی زبان پائولو سورنتینو هم حضور داشته. همکاری او و سورنتینو البته قدیمی تر است. وی در فیلم «زیبایی بزرگ» هم که برنده اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد هم با سورنتینو همکاری کرده است. 
مسئول دپارتمان هنری فیلم جدید مجیدی، ساندرو ارکولینی است که مانند بسیاری از چهره های دیگر این فیلم در «جوانی»، «انتقام جویان: عصر آلترون ها» و «دار و دسته نیویورکی» حضور داشته. او همین طور امسال «مردی از آنکل» را هم در نوبت اکران دارد. «شغل ایتالیایی»، «١٢ یار اوشن»، «ماموریت غیر ممکن ٣»، «به رم با عشق» و سریال مشهور «رم» از دیگر آثاری است که وی در آنها حضور داشته است.
سفر مجیدی برای ضبط موسیقی فیلم یکی از معدود خبرهایی بود که در حین تولید پروژه درز کرد. ای آر رحمان موزیسین هندی و برنده دو جایزه اسکار فیلم های «میلیونر زاغه نشین» و «١٢٧ ساعت» دنی بویل موسیقی کار را ضبط کرده و سامی یوسف هم قطعه ای برای این کار خوانده است.
در نهایت راش های فیلم روی میز تدوین روبرتو پرپینانی قرار می گیرد. تدوین گری که کارش را با دستیاری در فیلم های اورسن ولز آغاز کرده در این سال ها با فیلمسازان مهم ایتالیا از جمله برناردو برتولوچی همکاری داشته. او همین طور تدوین گر فیلم برنده خرس طلای جشنواره فیلم برلین در سال ٢٠١٢، «سزار باید بمیرد» ساخته برادران تاویانی هم بوده است. 
گفتنی است تهیه کنندگان «محمد رسول الله» حتی در طراحی لوگو هم سراغ استاد جلیل رسولی یکی از چهره های ماندگار کشورمان و از اساتید بزرگ نقاشیخط در دنیا رفته اند. 
ساخته جدید کارگردان «رنگ خدا» و «بید مجنون» که به تازگی به جز سینماهای ایران در جشنواره بین المللی فیلم مونترال هم اکران شده با بازی چهره هایی چون مهدی پاکدل، علیرضا شجاع نوری، ساره بیات، مینا ساداتی، محسن تنابنده و... ساخته شده است. 
انتهای پیام/
/ 0 نظر / 96 بازدید