چه رویاهایی می آیند... بخش پایانی

 

استیو جابز

Steve Jobs

کارگردان: دنی بویل

بازیگران: مایکل فاسبندر، ست روگن، کیت وینسلت، افشین اولیایی و...

تاریخ اکران: 9 اکتبر 2015

خلاصه داستان: فیلم زندگی استیو جابز، سه مقطع از زندگی موسس کمپانی اپل را تا سال 1998 روایت می کند.

سایه روشن: درست از لحظه ای که استیو جابز دار فانی را وداع گفت زمزمه های ساخت فیلم در مورد او یا ادای دین به وی در هالیوود شنیده می شد. کمپانی پیکسار که یکی از شرکت های تاسیس شده توسط استیو جابز بود انیمیشن «شجاع» را به وی تقدیم کرد. در آن فیلم هر گاه پرنسس مریدا، سیب می خورد به دلایل مختلف نمی توانست بیشتر از یک قطعه از آن را با دندان جدا کند. سال 2013 اولین فیلم در مورد رئیس کمپانی «اپل» ساخته شد. فیلمی به نام «جابز» و با بازی اشتون کاچر در نقش اصلی. اثری که اصلا نتوانست انتظارات را بر آورده کند. از همان زمان بود که شایعات ساخته شدن فیلمی عظیم در مورد استیو جابز مطرح شد. در مقطعی حتی قرار بود دیوید فینچر آن را با بازی کریستین بیل بسازد. اما به هر صورت قرعه به نام دنی بویل و مایکل فاسبندر افتاد. جالب است بدانید استیو ووزنیاک، مشاور این پروژه بوده است. شخصی که قرار است ست روگن نقشش را بازی کند.

دلیل اهمیت: آرون سورکین فیلمنامه نویس مطرحی در هالیوود محسوب می شود. او به خاطر اقتباس های خوبش شهرت دارد. ضمن این که برای نوشتن فیلم «شبکه اجتماعی» از روی زندگی مارک زاکربرگ توانست جایزه اسکار را به خودش اختصاص دهد. خالق سریال «اتاق خبر» که فیلمنامه «مانی بال» را هم در پرونده اش دارد، استیو جابز را از روی کتابی به همین نام نوشته والتر ایساکسن اقتباس کرده است. این نخستین بار پس از کارگردانی افتتاحیه رقابت های المپیک 2012 لندن است که دنی بویل به هالیوود بازگشته تا فیلمی را کارگردانی کند. پیش از این دو فیلم «میلیونر زاغه نشین» و «127 ساعت» از میان آثار وی بیشترین تحسین را به خودشان اختصاص داده اند که در این بین «میلیونر زاغه نشین» توانسته جایزه اسکار بهترین فیلم سال را هم به خودش اختصاص دهد. از آنجایی که خود استیو جابز هم شخصیت بزرگی در آمریکای معاصر و صنعت تکنولوژی دنیا محسوب می شود این فیلم می تواند یکی از مهم ترین آثار سال شود.

 

پل جاسوس ها

Bridges of Spies

کارگردان: استیون اسپیلبرگ

بازیگران: تام هنکس، امی ریان، آلن آلدا، بیلی مگنوسن و...

تاریخ اکران: 16 اکتبر 2015

خلاصه داستان: در دوره جنگ سرد، یک وکیل آمریکایی توسط سی آی ای استخدام می شود تا خلبانی اسیر در شوروی را نجات دهد.

سایه روشن: سومین فیلم سیاسی متوالی استیون اسپیلبرگ بعد از «اسب جنگی» و «لینکلن». کارگردان «فهرست شیندلر» سال پرکاری را سپری خواهد کرد. او امسال تهیه چند فیلم را بر عهده دارد و یک فیلم را هم کارگردانی می کند. فیلمی که از قضا می توان خیلی امیدوارانه نگاهش کرد. چهارمین همکاری تام هنکس و اسپیلبرگ بعد از «ترمینال»، «اگه می تونی منو بگیر» و «نجات سرباز ریان» که بعد از 11 سال رخ داده همکاری عجیبی بین چند کمپانی رقیب را نشان می دهد. تاچ استون، امبلین اینترتینمنت و دریم وورکس مهم ترین استودیوهای سازنده فیلم هستند اما والت دیزنی و فاکس قرن بیستم پخش کننده های آن می باشند که در نوع خود بی نظیر است.

دلیل اهمیت: اگرچه اساسا برای فیلم های استیون اسپیلبرگ دیگر نباید دنبال دلیل اهمیت گشت اما وقتی فیلمنامه ای را برادران کوئن بنویسند و کارگردان «آرواره ها» آن را بسازد، جای هیچ صحبتی نمی گذارد که این فیلم قطعا یکی از مهم ترین آثار سال 2015 است. خصوصا اگر بازیگر صاحب سبکی چون تام هنکس هم در آن بازی کند. نکته ای که ما را کمی نا امید می کند این است که تا کنون هیچ فیلمی از کمپانی دیزنی نتوانسته جایزه اسکار بهترین فیلم سال را از آن خودش کند. اما همیشه یک اولین بار وجود دارد.

 

هشت نفرت انگیز

The Hateful Eight

کارگردان: کویینتین تارانتینو

بازیگران: چانینگ تاتوم، کرت راسل، ساموئل ال جکسون، جنیفر جیسون لی، تیم راث، بروس درن و...

تاریخ اکران: 13 نوامبر 2015

خلاصه داستان: بعد از جنگ های داخلی آمریکا، جایزه ببر ها دنبال سرپناهی جهت مخفی شدن می گردند اما همیشه خیانت آنها را به خطر می اندازد...

سایه روشن: کویینتین تارانتینو بعد از «جانگوی رها از بند» سراغ «هشت نفرت انگیز» آمد. دو فیلم وسترن اسپاگتی، پشت سر هم. اما دومی حسابی برایش حاشیه ساز شد. اول فیلمنامه آن بیرون درز کرد. کیو تی تصمیم گرفت دیگر آن را کارگردانی نکند و فقط در مراسمی با حضور بازیگرانی که قرار بوده در فیلم حضور داشته باشند، فیلمنامه خوانی کنند. اما بعد نظرش برگشت و تصمیم گرفت با تغییراتی آن را بسازد. فیلم جدید او مثل «جانگوی رها از بند»، «لعنتی های بی آبرو» و «پالپ فیکشن» پر از ستاره های ریز و درشت هالیوودی است. از بین بازیگرانی که در این فیلم حضور دارند ساموئل ال جکسون برای ششمین بار مقابل دوربین تارانتینو حاضر خواهد شد. همین طور این نخستین بار پس از «جانگوی رها از بند» و «لعنتی های بی آبرو» است که کریستوف والتز در فیلمی از تارانتینو حضور ندارد. هر دو فیلم قبلی با بردن اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای والتز همراه شده بود.

دلیل اهمیت: فیلم های تارانتینو جزو معدود آثار سینمایی هستند که هم توسط منتقدان خاص جشنواره هایی مثل کن مورد تحسین قرار گرفته اند و هم منتقدان آمریکایی آنها را می پسندند. سبک خاص کارگردانی وی طرفداران زیادی پیدا کرده و فیلم های زیادی با الهام از آثار او در جهان ساخته شده اند. تارانتینو همین طور دوبار برنده جایزه اسکار بهترین فیلمنامه شده و دو فیلم آخر او مجموعا نامزد 13 جایزه اسکار شده اند و از این بین سه تا را به خود اختصاص داده اند. «هشت نفرت انگیز» می تواند در بخش های «بهترین فیلم»، «کارگردانی»، « فیلمنامه»، «بازیگران مرد و زن»، «فیلمبرداری» و «تدوین» از شانس های اصلی کسب جوایز پایان سال باشد.

 هولوگرامی برای پادشاه

A Hologram For The King

کارگردان: تام تایکور

بازیگران: تام هنکس، ساریتا چادهاری، تام اسکریت و...

تاریخ اکران: 25 نوامبر 2015

خلاصه داستان: اقتباسی از رمانی به همین نام نوشته دیو ایگرز. یک تاجر ناموفق آمریکایی تصمیم می گیرد تا به عربستان برود و ایده اش را به پادشاه ثروتمند عرب بفروشد.

سایه روشن: تام تایکور اصلا در دایره کارگردانان درجه یک یا مولف دنیا حضور ندارد. فیلم قبلی او یک کارگردانی سه نفره با واچوفسکی ها در «اطلس ابر» بود و حالا سراغ اقتباس از رمان هولوگرامی برای پادشاه آمده است. اثری که در مراکش، مصر و آلمان فیلمبرداری شده و در فصل جوایز اکران می شود.

دلیل اهمیت: اول این که «هولوگرامی برای پادشاه»، دومین فیلم تام هنکس در فصل جوایز است. اگر این اثر پرداخت خوبی داشته باشد می تواند شانس زیادی برای بازیگر «فارست گامپ» و «نجات آقای بنکس» همراه خودش بیاورد. از سوی دیگر محبوبیت رمان اصلی می تواند به فروش آن هم کمک کند. اما اگر این فیلم آن چیزی نشود که پیش بینی می کنیم، فقط می تواند باعث سرگرمی مخاطبین در کریسمس شود. همین طور نگاه جدید سینمای آمریکا به خاورمیانه می تواند برای ما اهمیت داشته باشد.

 

شوالیه جام ها

Knight of Cups

کارگردان: ترنس مالیک

بازیگران: کریستین بیل، کیت بلانشیت، ناتالی پورتمن و...

تاریخ اکران: 11 دسامبر 2015

خلاصه داستان: یک فیلمنامه نویس مفیم لس آنجلس می خواهد از اتفاقاتی که پیرامونش می افتد سر در آورد.

سایه روشن: ترنس مالیک در طول کارنامه کاریش هر چهار یا پنج سال (گاهی حتی بیشتر) یک فیلم را کارگردانی کرده. از آقای اسرار آمیز هالیوود حتی عکس های زیادی هم منتشر نشده. عادت به مصاحبه و حاشیه سازی ندارد و در آشفته بازار لس آنجلس به آرامی کار خودش را می کند. اما درست بعد از «درخت زندگی» روند ساخت فیلم هایش سرعت گرفت. او سال 2012 «به سوی شگفتی» را ساخت.  سه سال فیلم نساخت اما امسال دو فیلم دارد و سال 2016 هم یک مستند. از میان دو فیلم امسالش که هر دو با بازی کریستین بیل و به صورت پشت سر هم فیلمبرداری شده، یکی «شوالیه جام ها» است ولی اطلاعات زیادی از فیلم دیگر نداریم. نه تاریخ اکرانش را می دانیم و نه حتی نامش را. اما می دانیم که تعدادی از بازیگرانش از جمله ناتالی پورتمن و کیت بلانشیت در هر دو فیلم حضور دارند.

دلیل اهمیت: در تمام سال هایی که ترنس مالیک فعال یا غیر فعال بوده او هیچ وقت اقدام به سری سازی نکرده بود. چیزی که به نظر می رسد امسال انجام داده. کارشناسان حوزه جوایز با احتیاط به این مجموعه نگاه می کنند. نه به راحتی از کنارش می گذرند و نه دیدی امیدوارانه دارند. حضور بازیگرانی مثل ناتالی پورتمن، کریستین بیل و کیت بلانشیت در نقش های اصلی که هرسه حداقل یک بار برنده جایزه اسکار شده اند می تواند منتقدان را امیدوار کند. هر چند آخرین فیلمی که از مالیک دیده ایم، «به سوی شگفتی» هیچ شگفتی خاصی ایجاد نکرد اما در مورد این دوگانه عجیب باید با احتیاط سخن بگوییم. خصوصا که در زمان ساخت خبری از فیلمنامه نبوده و بازیگران بدون خواندن متن مقابل دوربین رفته اند.

 

بازگشته

The Revenant

کارگردان: الخاندرو گونسالس اینیاریتو

بازیگران: لئوناردو دی کاپریو، تام هاردی، ویل پولتر و...

تاریخ اکران: 25 دسامبر 2015

خلاصه داستان: اقتباسی از رمان «بازگشته» نوشته مایکل پانکه. در قرن نوزدهم، دسته ای به شکار می روند اما یکی از اعضا که مورد حمله خرس گریزلی قرار گرفته توسط گروه، مورد سرقت قرار می گیرد و رها می شود تا بمیرد. او به سختی خود را نجات می دهد و تلاش می کند تا از اعضای گروه انتقام بگیرد.

سایه روشن: اینیاریتو یکی از فیلمسازان مهم آمریکای لاتین و جهان است. کارگردانی که فیلم هایی مثل «21 گرم»، «بابل» و «مرد پرنده ای» را کارگردانی کرده و بارها مورد تقدیر منتقدان قرار گرفته است. این کارگردان مکزیکی اما بعد از سه گانه مرگ و «بیوتیفول» به ناگاه چرخشی عجیب در کارنامه کاریش داشت. او که تاکنون به عنوان یک فیلمساز مستقل عمل می کرد، سراغ ساخت «مرد پرنده ای» رفت. فیلمی کاملا هالیوودی که رگه هایی از سینمای تارنتینو را با خود همراه داشت. او حالا با موفقیت فیلم قبلی، سراغ یک پروژه هالیوودی دیگر آمده: «بازگشته» با بازی لئوناردو دی کاپریو.

دلیل اهمیت: الخاندرو گونسالس اینیاریتو تا کنون ژانر های مختلفی را تجربه کرده که مورد توجه منتقدین هم بوده. او بعد از ساخت یک کمدی تلخ سراغ فیلمی با مضامین تاریخی آمده. در تمام این سال ها اما فیلم های او نقاط مثبت مشترکی داشته اند که می توان پیش بینی کرد، «بازگشته» را هم به موفقیت برسانند. یکی از این نقاط مثبت، بازیگری است. اینیاریتو بازیگردان خوبی است که می تواند دی کاپریو را امیدوار کند، بالاخره بعد از 4+1 بار نامزدی، جایزه اسکار بازیگری را بگیرد. خود دی کاپریو هم این موضوع را می داند. یادمان باشد او بازی در نقش «استیو جابر» فیلم دنی بویل را رد کرد تا در این فیلم بازی کند. از سوی دیگر نمی توان از فیلمنامه و کارگردانی آثار اینیاریتو هم گذشت. فیلمبرداری هم که برای چندمین بار توسط امانوئل لوبزکی انجام می شود. اگر اتفاق خاصی نیفتد می توان «بازگشته» را یکی از نامزدهای اسکار بهترین فیلم سال دانست.

 

مکبث

Macbeth

کارگردان: جاستین کرزل

بازیگران: مایکل فاسبندر، ماریون کوتیار، شان هریس و...

تاریخ اکران: 2015

خلاصه داستان: اقتباسی از نمایش مشهور ویلیام شکسپیر. مکبث با وسوسه همسرش شاه دانکن اسکاتلند را می کشد و از آن پس دیگر چیزی مثل قبل نیست.

سایه روشن: «مکبث» سومین فیلم جاستین کرزل است. او بعد از دو فیلم معمولی این بار سراغ اقتباسی از نمایشنامه محبوب و مشهور ویلیام شکسپیر رفته تا بلکه مشکل متن را از فیلمش دور کند. سه فیلمنامه نویس این اقتباس را انجام داده اند که هیچ کدام شهرت خاصی ندارند و فیلم مهمی هم در کارنامه شان دیده نمی شود. شاید روی کاغذ خیلی نتوان به این فیلم امید داشت اما حضور مایکل فاسبندر و ماریون کوتیار، نشان می دهد گروه، به شدت جاه طلب هستند و این فیلم می تواند یکی از شگفتی های فصل جوایز باشد. ضمن این که کمپانی وینستین تهیه کننده اصلی فیلم «مکبث» است و هروی وینستین به تنهایی می تواند خیلی از معادلات را به نفع فیلم هایش تغییر دهد. همان طور که سال گذشته «فیلومنا» در عین ناباوری نامزد اسکار بهترین فیلم سال شد و امسال هم «بازی تقلید» در این فهرست قرار دارد.

دلیل اهمیت: مکبث یکی از محبوب ترین نمایشنامه ها در تاریخ هنرهای نمایشی است. بارها گروه های مختلف با زبان های مختلف در سراسر جهان خودش یا اقتباس هایی از آن را روی صحنه و یا حتی پرده سینما برده اند. چیزی که تقریبا همه به آن معترفند این است که نقش «بانو مکبث» یکی از سخت ترین نقش هایی است که در طول تاریخ این هنر نوشته شده و هر بازیگری توانایی ایفای آن را ندارد. ماریون کوتیار که سابقه بردن جایزه اسکار را هم دارد پس از چند نقش تحسین شده در جشنواره های گوناگون سراغ یکی از بزرگ ترین چالش های دوران فعالیتش آمده. نتیجه این فیلم می تواند تاثیر مستقیمی در کارنامه کاری او داشته باشد. شاید سال آینده او را در لیست نامزدهای اسکار هم ببینیم. مایکل فاسبندر هم تا کنون یک بار نامزد جایزه اسکار شده. او پنجمین بازیگر مجموعه مردان ایکس، پس از جیمز مک آووی، پاتریک استوارت و یان مک کلن است که نقش مکبث را بازی می کند. باید دید نتیجه همکاری این زوج هنری می تواند فیلم را به موفقیت برساند یا نه؟!

 

کنار دریا

By The Sea

کارگردان: آنجلینا جولی

بازیگران: برد پیت، آنجلینا جولی، ملانی لورن و...

تاریخ اکران: 2015

خلاصه داستان: در میانه دهه هفتاد میلادی یک نویسنده آمریکایی و هسمرش به روستایی در فرانسه سفر می کنند.

سایه روشن: قرار بود این فیلم آخرین باری باشد که آنجلینا جولی نقشی را مقابل دوربین بر عهده دارد که این اتفاق نیفتاد. جولی که برای سومین بار روی صندلی کارگردانی می نشیند در دو فیلم قبلیش تحسین برخی منتقدان را بر انگیخت و توانست خود را به عنوان یک کارگردان آینده دار معرفی کند. بازیگر سرشناس آمریکایی فیلم «آقا و خانم اسمیت» می خواهد این کار را جدی تر دنبال کند و «کنار دریا» جدیدترین دغدغه های وی به عنوان یک کارگردان را به تصویر خواهد کشید. همچنین فیلم حاضر پس از 10 سال آنجلینا جولی و برد پیت را با هم مقابل دوربین نشان خواهد داد.

دلیل اهمیت: پیشرفت آنجلینا جولی از «در سرزمین خون و عسل» تا «شکست ناپذیر» فوق العاده بوده. اگرچه بدون شک قسمتی از این موفقیت به خاطر فیلمنامه قابل توجه برادران کوئن است اما کارگردانی جولی به نسبت فیلم اولش را هم می توان پخته تر دانست و ستود. نکته قابل توجه در «کنار دریا» این است که فیلمنامه یک بار دیگر توسط بازیگر «بچه عوضی» نوشته شده و این فیلم عیار واقعی آنجلینا جولی را روی صندلی کارگردانی مشخص خواهد کرد.

 

/ 0 نظر / 70 بازدید